Engelsiz Yaşam Birimi — Engelleri Birlikte Aşalım
idari/tudzwypkhP45w0lJqHPybQZQt50JrNVTbtjSvG9D.jpeg

Engelsiz Yaşam Birimimiz Engelliliğe Dair Farkındalık Konferansı Verdi

Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, 75. Yıl Fen Lisesi’nde engellilik, engelsiz bir toplum misyonu ve vizyonu konularını içeren bir konferans verdi.

3 Aralık Cuma günü, 75. Yıl Fen Lisesi Konferans Salonu’nda öğrencilerin yoğun katılımıyla interaktif bir şekilde gerçekleştirilen konferansta, görme ve işitme yetersizliği (engeli) olan bireylere dair empati eğitimleri, kısa video gösterimi ve temel düzey birkaç işaret dili sembolizasyonunun gösterimi ve uygulaması yaptırıldı.

Öğrencilere, farklı meslekler seçseler dahi hayatlarının en az bir noktasında mutlaka bir özel gereksinimli (engelli) bireyle karşılaşacakları bilgisinin verildiği konferansta, zihinsel yetersizliği (engeli) olan bireylere ilişkin nasıl bir yaklaşım sergilenilmesi gerektiği detaylı bir şekilde aktarıldı.

Eğitimlerin ardından Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, üniversitemizdeki sonradan yetersizlikten etkilenen öğrencilerimizi 75. Yıl Fen Lisesi öğrencilerine takdim etti. Fen Lisesi öğrencileri ile sonradan yetersizlikten etkilenen öğrenciler arasında soru cevap şeklinde sohbetler edildi ve yetersizliği olan öğrenciler, hayatlarına dair bilgileri öğrencilere anlattı.

Konferans sırasında takdim edilen öğrencilerden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü yüksek onur dereceli ve bölüm birincisi olan öğrencimiz Tuğberk Alma, geçirmiş olduğu bağışıklık sistemi rahatsızlığı nedeniyle görme yetisini kaybetmesini ve bu süreçte yaşadıklarını öğrencilere aktardı.

Bir diğer öğrencimiz Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü ve Engelsiz Kampüs Topluluğu Başkanı Eylül Cengiz; teleskobik gözlük kullanıcısı olduğunu, akademik başarılarının yanında sosyal becerilerde de üniversitemizde öğrencilere rol model olduğunu söyledi.

Diğer bir öğrenci temsilcimiz, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Hüseyin Ergün ise geçirdiği trafik kazası sonrası bir ayağını kaybederek protez bacak kullanıcısı olduğunu söyledi. İlk başlarda çok zorlanmış olsa da sürece adapte olduktan sonra kendini daha iyi hissettiğini söyleyen Ergün, protez bacakla koşulara katılarak Türkiye derecesi kazandığını da öğrencilerle paylaştı.

Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, 75. Yıl Fen Lisesi öğrencilerinin sürecin tamamında çok ilgili olduklarını, konferansı etkin bir şekilde dinlediklerini, uygulamalara ve empati eğitimlerine sonuna kadar katıldıklarını söyledi ve  engellilikle ilgili genç beyinlerin bu kadar empatik bakış açısı sergileyebilmelerinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Engellilere dair farkındalık konferansı, 75. Yıl Fen Lisesi yönetimi tarafından hazırlanan çiçek ve teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

Haber Linki: http://www.mersin.edu.tr/haberler/368205/engelsiz-yasam-birimimiz-engellilige-dair-farkindalik-konferansi-verdi

Diğer Paylaşılanlar