Üniversitemizin, ‘ Engelsiz Üniversite Ödülleri ’ndeki Başarısı Sürüyor


     2020 Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni, bu yıl COVID-19 salgını nedeniyle video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Üniversitemiz; 2020 Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri kapsamında, Türkiye’de 3 farklı kategorinin üçünde de ödül kazanan yalnızca iki üniversiteden biri olarak yine büyük bir başarıya imza attı.

     Gerçekleştirilen törenle; üniversite kampüs sınırları içerisinde özel gereksinimli (engelli) bireylerin mekânlara, eğitim imkânlarına ve sosyo-kültürel faaliyetlere tam, etkin, yetkin ve eşit katılımlarını sağlamak için Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite Ödülleri”ni kazanan üniversiteler belli oldu. 

     Bu yıl Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri Mekanda Erişilebilirlik Ödülü'ne (Turuncu Bayrak) 431 başvuru, Eğitimde Erişilebilirlik Ödülü'ne (Yeşil Bayrak) 141 başvuru, Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Ödülü'ne (Mavi Bayrak), 141 başvuru olmak üzere Türkiye’de toplamda 713 başvuru yapıldı. 

     Yoğun katılımlı bir süreç yaşanılan etkinliğin çevrimiçi ödül törenine; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yetkililer katıldı. 

     Üniversitemizin Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz önceki yıllarda olduğu gibi kazandığımız ödüllerin bundan sonra yapacağımız proje ve çalışmalar için motivasyon yarattığını belirtti. Öğr. Gör. Boyraz, yalnızca ödül başvuru sürecinde değil, her zaman özel gereksinimli öğrencilerin yanında olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcımız ve Engelsiz Yaşam Birimi Başkanı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, tüm fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokul müdürlerine teşekkürlerini iletti.

  • 2024-01-05 13:25:32
  • 237