Engelsiz Yaşam Birimimiz Oryantasyon Kampında


Üniversitemizde öğrenim görmekte olan ve farklı engel türlerinden etkilenmiş özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimiz ile Engelsiz Yaşam Birimi’nde gönüllü öğrenci olarak görev yapan öğrencilerimiz, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının oryantasyon etkinlikleri kapsamında dört gün boyunca Tarsus Gençlik Kampı’nda oryantasyon etkinliği gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz her biri ikişer kişinin kalabileceği yan yana sıralı bungalov evlerden oluşan kamp alanında; bir tane özel gereksinimli (engelli) öğrenci, bir tane de gönüllü öğrenci kalacak şekilde, 4 gün boyunca çeşitli etkinliklere katılarak oryantasyon sürecini tamamladı.

Öğrencilerimiz; sportif ve kültürel faaliyetler, kariyer danışmanlık eğitimleri, Tarsus’un tarihi ve turistik mekânlarına geziler gibi etkinliklere katılım sağlayarak eğlenceli bir kamp süreci geçirdi. Oryantasyon kampına katılan öğrencilerimiz etkilenmiş oldukları engel türlerinden dolayı, aile bireyleri olmadan bundan önceki dönemlerinde hiçbir tatil etkinliklerine katılmadıklarını, hayatları boyunca katıldıkları ilk ve eğlenceli tatil etkinliğinin oryantasyon kamp etkinliği olduğunu ve Engelsiz Yaşam Birimimizin düzenleyeceği diğer etkinliklere de katılmayı iple çektiklerini ifade etti.

Oryantasyon kampı sürecini değerlendiren Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, kamp süresince öğrencilerimizin ulaşım, konaklama ve yemek giderlerinin proje kapsamında karşılandığını ifade etti. Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, “Öğrencilerimiz hayatlarında ilk defa aile bireyleri olmadan bir kamp sürecine dâhil oldular. Bununla birlikte, kamptaki faaliyetlerle sosyalleşme ve özgüven konusunda kendilerini geliştirdiler. Öğrencilerimiz bundan sonraki etkinliklerimiz için de çok heyecanlı. Bizler de onların bu şekilde hissetmelerinden ve birimimiz ile ilgili güzel düşüncelerinden dolayı çok mutluyuz” dedi.

  • 2024-01-05 13:35:57
  • 242