YÖK Engelsiz Üniversite Ödüllerinde Üniversitemiz Türkiye Birincisi


Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni 15 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. 

Engelsiz Üniversite Ödülleri için 81 üniversiteden farklı kategorilerden 653 başvuru yapıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) toplantı salonunda gerçekleştirilen Engelsiz Üniversite Bayrakları Ödül Töreninde Üniversitemiz 17 farklı kategoride ödüle layık görülüp 5 kategoride de aday gösterilerek Türkiye birincisi oldu.

653 başvuru arasından en çok sayıda bayrak ve ödül alan Üniversitemizi  Birimiz Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz temsil etti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından takdim edilen ödülleri alan Birimiz Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz “Özel gereksinimleri olan öğrencilerimizi gerek akademik gerekse sosyal yönden destekleyerek yüksek öğrenimdeki yaşantılarını en kaliteli şekilde sürdürmelerini amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda sürdürdüğümüz proje ve çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek daha çok yol kat edeceğiz. Öğrencilerimizin engelleri aşmasına destek vermek adına yapılacak daha çok işimizin olduğunun bilinci ve layık gördüğünüz bu ödüllerin özgüveni ile yolumuza daha emin adımlarla ilerleyecek ve Engelsiz Mersin Üniversitesi markasını yaratacağımıza inanıyorum. Bu noktada öncelikli olarak, bizden desteğini hiç esirgemeyen başta kıymetli  rektörümüz sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya ve tüm üniversite yönetimimize teşekkür ediyorum” dedi.  

Geçtiğimiz yıl düzenlenen “Engelsiz Eğitim Çalıştayı”nda ilk kez dağıtılan ve engellilerin sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler sağlamış yükseköğretim kurumlarına verilen “Engelsiz Üniversite Ödülleri”, bu yıl gerçekleştirilen törenle ikinci kez sahiplerini buldu. Proje, “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” sloganları ile yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlıyor.





  • 2024-01-05 11:43:52
  • 342