Birimimiz Öğrencileri ve Akademisyenlerimiz Ankara Çalıştayında


Türkiye Engelliler Konfederasyonu tarafından Ankara da gerçekleştirilen “Özel Gereksinimli (Engelli) Üniversite Öğrencilerini Savunuculuk ve Katılımcılık Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen Ankara Çalıştayı’na Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, Fen Edebiyat Fakültesi Akademik Temsilcimiz Öğr. Gör. Tolgahan Karaimamoğlu ve  farklı engel türlerinden etkilenmiş olan Özel Gereksinimli (engelli) 15 öğrencimiz katılım sağladı.

Çalıştayda Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörümüz Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, davetli konuşmacılardan biri olarak “Beden, Kimlik ve Mahremiyat Odağında Gençlerin İnsan Hakları” konulu konferans verdi ve atölye çalışması gerçekleştirdi. 

En yüksek katılımı Üniversitemiz öğrencileri ve eğitimcilerinin gerçekleştirdiği çalıştay sonrasında özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimiz Anıtkabir ve TBMM’nin ilk meclis binasına gezi ziyaretleri düzenlendi. Ziyaretlere katılan öğrencilerimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabirini ve İlk TBMM binasını ziyaret edip o zor şartlarda millete hizmet eden mebusların oturduğu sıralara oturup o manevi atmosferi hissetmenin yine hayatlarında bir ilk olduğunu ve bunu sağlayan sağlayan Üniversitemizin Engelsiz Yaşam Birimi’ne şükranlarını ifade etti.

Çalıştay sonrasında Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörümüz Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, verimli bir çalıştay süreci geçirdiklerini ve bu süreçte özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimizin bir çoğunun hayatında ilk defa ailesinden birisi olmadan, tam bağımsız bir biçimde bir başka şehre gitmelerinin, ilk defa uçağa binmelerinin ve çalıştaya bir başkasının desteğine ihtiyaç duymadan eğitimler almalarının, onlar için büyük bir heyecan olduğunu ve öğrencilerimizin bu heyecanı yaşamalarına vesile olan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı başta olmak üzere tüm üniversite yönetimine teşekkür ettiğini ifade etti.

  • 2024-01-05 13:33:18
  • 270