Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi Akademik Temsilcilerine Eğitim Düzenlendi


Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz tarafından üniversitemizin fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında görev yapmakta olup özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimizin akademik temsilciliğini yapan öğretim elemanlarına eğitim verildi.

Eğitimde, öğretim elemanlarımıza üniversitemize gelen özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimiz ve öğrencilerimizin öğretim elemanlarına ulaşma yolları ile sistem üzerindeki verileri toplama süreçleri hakkında bilgilendirilmede bulunuldu. Eğitim süreci, özel gereksinimli (engelli) öğrencilerimizin Engelsiz Yaşam Birimi’nden aldıkları destekler; sunulan Braille (altı nokta kabartma harf) yazı cihazı, Braille (altı nokta kabartma harf) daktilo, az gören öğrenciler için şekil-zemin zıtlığı ayarlayabilen ve büyük puntolara kadar dönüşebilen, keskinlik-flouluk ayarı yapabilen topaz, göz kapaklarıyla yönetilebilen bilgisayarlar, ses kayıt stüdyosu, bina erişilebilirliğini sağlayan tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, koltuk değneği, empati gözlükleri ve empati etkinliklerinde kullanılan bastonlar gibi pek çok teknik cihazın tanıtımı ve kullanımının yapılmasıyla devam etti.

Üniversitemizin farklı birimlerinde görev yapan öğretim elemanlarından da özel gereksinimli (engelli) öğrencilere ilişkin tespit ettikleri durumlar ve bu durumlarla ilgili neler yapmaları gerektiği konularının da gündeme geldiği eğitim; öğretim elemanlarımızın özel gereksinimli öğrencilerimize hangi konularda nasıl destek verebileceğinin aktarılması ile sona erdi.

  • 2024-01-08 07:35:41
  • 234