1. Mersin Engelsiz Kariyer ve İstihdam Günleri Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi


Türkiye Yüzyılında İstihdamda İşbirliği sloganıyla Mersin Valiliği himayelerinde Üniversitemiz, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Kızılay Mersin Şubesi ve Engelsiz İş Adamları Derneği iş birliğinde düzenlenen “1. Engelsiz Kariyer ve İstihdam Günleri” etkinliği Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

30 Mayıs Perşembe günü Üniversitemiz Akdeniz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Yardımcımız Mehmet Çağrı Çetin, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Karakuş, İş Kur İl Müdür Vekili Ercan Gön, Mersin Engelsiz İş Adamları Derneği Başkanı Soner Demir, kurum temsilcileri, öğrencilerimiz, engelli vatandaşlarımız ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, kalkınma ve gelişme yolunda engelli istihdamının çok önemli olduğunu vurguladı. Pehlivan, “Engellilerin istihdamı çok önemli çünkü bu kardeşlerimiz yüreklerindeki sevginin, kararlığın, azmin gücüyle istenen her hedefe ulaşabilecek yeteneğe sahip. Son 20 yılda ülkemizde yaklaşık 18 bini kamuda olmak üzere 470 bin engelli kardeşimiz istihdam edildi. Mersin'de de yaklaşık 10 bin engelli kardeşimizi özellikle özel sektörde iş yerleştirmesini gerçekleştirmiş durumdayız. Geçen yıl bine yakın engelli kardeşimiz istihdam edildi. İş kurmak isteyen engelli bireylerimizi de devletimizin teşvikleriyle buluşturduk.” dedi.

Mersin Üniversitesi olarak böylesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği gerçekleştikleri onur duyduklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Bugün burada, engelli bireylerimizin iş gücüne katılımını artırmak, onların kariyer ve yetenek yönetimlerine katkıda bulunmak ve engelli girişimciliğini desteklemek amacıyla bir araya geldik. Etkinliğimizde, engelli iş gücü ihtiyacı olan firmaların yanı sıra, daha fazla engelli çalıştırmaya gönüllü işletmeler, iş arayan engelli bireyler ve kendi ürettikleri ürünleri pazarlamak isteyen girişimci engelliler yer alacak. Biz de Mersin Üniversitesi olarak bu önemli etkinliğin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktan onur duyuyoruz. Engelli bireylerin istihdamını artırarak, toplumsal hayata katkılarını en üst düzeye çıkarmak, kimseyi geride bırakmayan kapsayıcı kalkınmayı sağlamak ve engelli bireylerin eğitim ve istihdam alanındaki tüm engellerini kaldırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Törende Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Karakuş, İş Kur İl Müdür Vekili Ercan Gön ve Mersin Engelsiz İş Adamları Derneği Başkanı Soner Demir de birer konuşma gerçekleştirerek etkinliğin önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Fevzi Önel piyano gösterisi ve Neslihan Dağabak şefliğinde özel yetenekler Türk halk müziği topluluğu müzik dinletisi gerçekleştirdi. Daha sonrasında Milli Muharip Uçağı Kaan’ın çizimini yapan Yusuf Akgün tarafından bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşi sonrasında Akgün’e teşekkür belgesi Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan tarafından takdim edildi.

Tören, protokol üyelerinin kurdele kesimini gerçekleştirmesini ve ardından stantları gezmesiyle birlikte sona erdi.

  • 2024-06-11 10:13:05
  • 46